Obrazem: Minář poprvé demonstroval v rodných Vodňanech. Jsem nervóznější než na Václaváku, řekl. Tenhle titulek z Deníku N má zajímavou dynamiku čtení: Nejprve rozumím, že když mladý organizátor Milionu chvilek pro demokracii začínal svou demonstrační kariéru, bylo to kdysi ve Vodňanech. Ale následující věta nedává pak smysl. Musím se vrátit seřadit…
Mizerná čeština
Jako každý jazyk, i čeština má svá slabá místa. něco nedovede vyjádřit, v něčem zas má guláš. Jeden takový prostředek je přivlastňovací svůj/své/své… Běžně se v používání svůj/tvůj/jeho či její/váš… dělá opravdu chyba, když se přivlastňuje podmětu věty, ale používá se zájmeno nezvratné (Kupte si koberec pro váš byt! –…
Co dáme při psaní do věty hlavní a co do vedlejší, není žádná malicherná věc. Hlavní sdělení má být ve větě hlavní, podobnosti, upřesnění, doplnění jsou jako větné členy až na druhém místě co do důležitosti. Ale krom toho se obsah věty hlavní dál rozpracuje dalšími větami, jež následují. Když…
Titulek se mi na facebooku objevil jako Tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku Že voják při sebevražedném útoku zahyne, by znamenalo, nebýt hrozné nesmyslnosti té akce, náležité. Jenže ovšem čeští vojáci takové akce nemají uloženy. Až po otevření odkazu se ukáže text jazykově normální a zní: „Tři čeští vojáci…
Zpráva ČTK z pátku 3. 8. 2018, a autorkami jsou Zuzana Lachnitová, Nela Vejvodová. Je to neuvěřitelné. Kdysi se takovému vyjadřování říkalo „nevidí si do huby“. Je to možná pěkný příklad pro využití ve škole, lepší než prastaré, fousaté příklady falešného odkazování nebo výstavby textu z učebnic. Další text praví:…
Češi se už ve škole musejí učit odlišovat, kdy se ve slově „ona“ píše krátké a kdy dlouhé -i/í-. VW se pouští na tenký led. Novému Golfu dá věc, na níž konkurence dojela. Ovšemže jde o pádové tvary již/jíž, na niž/na níž. Pomoci si můžeme snadno nahrazením tvaru od „ona“…
Pro milovníky češtiny – čtu ve zprávě na Seznamu, s podpisem „Novinky, ČTK“ tohle: „V Británii se rozhořel další skandál související se sexuálním obtěžováním. Týká se každoročního charitativního večírku, na nějž byli pozváni výhradně vlivní muži, jež měli obtěžovat některé z více než stovky najatých hostesek.“ Ještě že máme tu…